Morgan Territory
"O in the Oaks" A-Meet and WRE
Livermore, CA
Oct. 27-28, 2001
by Scott
Aster, meet director
Well, we did it! BAOC successfully held a two-day A-meet at Morgan Territory, on a new map that wasn't complete until a couple of weeks before the event, on land which we weren't sure of getting permission to use until the last minute (the "rectangle" section ot the map), avoided harming any endanged Alameda County whipsnakes (which no one has ever seen at Morgan Territory), and managed to pull off the only World Ranking Event held in the United States in 2001. The behind-the-scene stories of how the club pulled this off are many and would make a gripping book if ever written, but all that is truly important is that we did it successfully and everyone seemed to have a great time.
Results
Course Statistics
Day 1 (Saturday): Day 2 (Sunday): Course Controls Length Climb Course Controls Length Climb Blue 13 6.0 km 395 m Blue 25 10.275 km 590 m Red 13 4.85 km 295 m Red 16 7.3 km 390 m Green 12 4.425 km 280 m Green 12 5.5 km 260 m Brown 9 2.7 km 175 m Brown 10 3.975 km 200 m Orange 8 3.025 km 195 m Orange 14 3.325 km 185 m Yellow 6 1.45 km 110 m Yellow 14 2.75 km 125 m White 7 1.4 km 100 m White 12 2.375 km 90 m
Volunteers Made It Happen
The most important part of the "O in the Oaks" meet were the many club members who volunteered their time to ensure the smooth running of the event. Some of these people are long-time club members who have worked many meets in the past, while some were helping out for the very first time.
Hannu Haarma and George Minarik were the course setters extraodinaire, who, through many hours of work, ended up designing courses that were both challenging and interesting, and they managed to admirably minimize the climb both days. George designed the Day One courses on very steep terrain, but through his skill as a course setter, he kept the physicalness to a minimum, and the winning times showed he did his job well. Hannu had even tighter restraints due to his courses covering the WRE event, and after numerous revisions, he produced courses which drew rave reviews from not only BAOC members used to our steep terrain, but also from the many out-of-towners who are used to crossing far fewer contours at home. Evan Custer filled in at the last moment to help design the W-Y-O courses for Day Two, and did a fine job with it.
Other crucial volunteers for the meet included Mark Blair, who handled the equipment for the meet and arranged both parking at an adjacent ranch and setting up the Saturday night dinner at the Cattlemen's Restaurant in Livermore.
Robert Lewis and Jeff Lanam set up and directed the e-punch cadre, and were very quick with printing results and ensuring that all facets of the technology behaved.
I will list the other helpers below without elaboration, not because they are undeserving, but to save space in this increasingly long article:
Starts
Chiefs: Chuck Spalding & Peter Graube
Crew: Steve Jankowski, Melissa Criqui, Galina Shaknovsky, Vlad
Gusiatnikov, Dean French, Deron Von Hoff, Rich Parker, Russell Green,
Tapio Karras, Ellie Lightfoot, Bill Papendick, Van Boughner, Nick
Corsano, Syd Reader, Pertu Illmarinen, Gary Carpenter, Oleg
Shaknovsky
Finishes
Chiefs: Meg Gerstner & Alan Glendinning
Crew: Jill Custer, Gerry & Stacy Goss, Gary Kraght, Leslie Minarik,
Dean French, Leif Kirshenbaum, Judy Koehler, George Minarik, Al &
Tony Prado, Abby Wolfe
Parking
Chief: Matthias Kohler
Crew: Debbie Wojtowicz, Leon Berzins, Werner Haag, Kent Ohlund
Results
E-punch cadre and numerous volunteers
Control Pickup
Chiefs: Harold & Penny DeMoss
Crew: Kelly Wells, Gavin Wyatt-Mair, Tony Pinkham, Bill Papendick, Dean
French, Theo Verhoeven, Jessie Elsworth, Hannu Haarma, James Wilson,
Mark Rice, Doug Masiel, Leif Kirshenbaum, Evan Custer
Clothing Pickup
Gary Carpenter
First Aid
Joan Roos
Photography & Beginner's Clinics
Dan Greene
A special thanks to Scott Donald, our IOF controller, who worked with us to produce the WRE. Afterward, Scott told me BAOC did a wonderful job and that he would recommend us if we ever bid to host another. Scott helped us sort through some of the last-minute concerns and problems, and was a big help in overcoming some of these and letting the WRE go off without a flaw.
I have probably missed a few people in the above lists, and if so, I deeply apologize. It took a huge effort from our club to hold this event, and the fact that it was a success is a testament to the great people we have in BAOC.
A-Meet Results
Bib Saturday Sunday Total Pl No. Name Club Time Pl Time Pl Time -- --- ---- ---- -------- -------- ----- F-10 White (1) 199 Wendy Wyatt-Mair BAOC DNS DNS F-12 White (1) 1 197 Kelsey Wyatt-Mair BAOC 31:44 1 20:46 1 52:30 F-14 Yellow (1) 1 19 Rachel Care BAOC 26:52 1 34:12 1 61:04 F-16 Orange (1) 1 194 Lauren Wolfe BAOC 72:22 1 46:46 1 119:08 F-18 Brown (1) 1 77 Heini Ilmarinen BAOC 49:03 1 57:01 1 106:04 F-20 Green (1) 1 159 Ashley Smith NTOA 76:27 1 65:43 1 142:10 F-21+ Red (11) 1 34 Penny DeMoss BAOC 80:20 4 76:05 1 156:25 2 142 Angelica Riley BAOC 77:00 1 83:15 2 160:15 3 36 Peggy Dickison OK 77:06 2 86:07 4 163:13 4 46 Anna Fernandez-Valledor SDO 79:29 3 84:48 3 164:17 5 28 Sharon Crawford RMOC 81:29 6 86:46 5 168:15 6 147 Jessica Rykken ORCA 81:14 5 91:53 6 173:07 7 44 Erminia Farenfield GAOC 88:47 8 96:10 7 184:57 8 128 Shelley Pennington CIOR 108:41 9 158:41 9 267:22 167 Bridget Thomson LAOC DNF 106:26 8 201 Susanne Wallenborg EFThor 81:46 7 DNS 162 Anneliese Steuben BAOC DNS DNS F35+ Green (4) 1 91 Jennifer Knowles COC 70:48 1 70:13 1 141:01 2 57 Stacy Goss BAOC 101:33 2 87:28 3 189:01 3 181 Julie Weatherby NEOC 161:20 3 154:32 4 315:52 40 Clare Durand LAOC DNF 78:45 2 F40+ Green (4) 1 191 Debbie Wojtowicz BAOC 90:32 1 80:19 1 170:51 2 67 Sheila Halpin ORCA 95:35 2 104:37 3 200:12 3 192 Abby Wolfe BAOC 112:08 4 100:30 2 212:38 4 185 Paula Whipple ORCA 99:14 3 122:58 4 222:12 F45+ Green (5) 1 15 Ellyn Brown ARCT 96:55 3 86:29 1 183:24 2 103 Louise Madrid BAOC 91:47 1 109:57 3 201:44 3 129 Janet Petersen BAOC 118:41 5 94:08 2 212:49 4 24 Patty Clemo BAOC 112:00 4 122:42 4 234:42 95 Yelena Krasnov BAOC 94:41 2 DNS F50+ Green (2) 1 96 Karen Lachance GVOC 126:31 2 93:44 1 220:15 2 85 Rosemary Johnson BAOC 117:15 1 131:32 2 248:47 F55+ Green (4) 1 43 Margaret Ellis GVOC 102:45 2 83:11 1 185:56 2 178 Frances Vyse SAGE 99:49 1 95:20 2 195:09 3 119 Nancy Neuburger PTOC 153:29 3 97:57 3 251:26 4 39 Lucy DuPertuis BAOC 167:21 4 167:46 4 335:07 F60+ Brown (4) 1 114 Linda Moore COC 75:14 1 67:00 1 142:14 2 145 Joan Roos BAOC 92:46 3 79:35 2 172:21 3 88 Olive Kearney LAOC 89:33 2 83:14 3 172:47 4 102 Nancy Lindeman BAOC 152:22 4 169:21 4 321:43 F65+ Brown (3) 1 53 Donna Gookin SDO 73:17 1 76:10 1 149:27 2 4 Gill Bailey VICO 76:23 2 88:26 3 164:49 3 37 Shirley Donald KOC 81:09 3 86:11 2 167:20 F Green (4) 1 122 Fiona O'Brien AJAX 102:37 1 91:46 1 194:23 2 195 Kimberly Wright LAOC 133:35 2 179:06 3 312:41 98 Vivian Lee BAOC DNS 99:21 2 144 Diana Tung SDO DNF DNF F Brown (5) 1 81 Marsha Jacobs BAOC 92:40 1 72:56 1 165:36 2 90 Jennifer Kerr GCO 113:56 2 114:00 3 227:56 3 29 Melissa Criqui BAOC 122:05 3 109:30 2 231:35 35 Karen Dennis SDO DNF DNS 51 Meg Gerstner BAOC DNS DNS F Orange (5) 1 126 Marie-Josee Parayre BAOC 68:46 1 41:52 1 110:38 2 86 Mary Jones OK 86:44 2 46:17 2 133:01 3 23 Theresa Churchill LAOC 103:24 3 65:57 5 169:21 4 184 Lauren Wemmer BAOC 133:17 4 64:20 4 197:37 106 Eglute Martisiute BAOC DNS 48:53 3 F Yellow (2) 1 111 Gretchen McNeely CROC 44:45 2 40:41 1 85:26 2 31 Jill Custer BAOC 43:56 1 59:37 2 103:33 M-10 White (1) 1 156 Matthew Skorina SACO 17:07 1 16:44 1 33:51 M-12 White (1) 1 154 Erik Skorina SACO 23:59 1 25:32 1 49:31 M-14 Yellow (4) 1 198 Malcolm Wyatt-Mair BAOC 13:14 1 20:36 1 33:50 2 206 Jack Acton BAOC 18:05 2 27:40 2 45:45 3 170 Dillon Tung LAOC 19:10 3 40:27 4 59:37 4 14 Ryan Breseman COC 31:14 4 39:14 3 70:28 M-16 Orange (1) 68 J Hann Byron BAOC 38:21 1 DNS M-18 Green (1) 1078 Perttu Ilmarinen BAOC 47:32 1 DNS M-20 Red (5) 1 115 Matthew Morgensen USMAOC 85:22 2 94:32 2 179:54 2 55 Khan Gorlewski ORCA 101:36 5 85:42 1 187:18 3 70 Jerry Hansbrough USMAOC 76:53 1 111:09 3 188:02 21 Norm Christie USMAOC 92:41 3 DNF 75 David Howald USMAOC 100:48 4 DNF M-21+ Blue (33) 1 11 Eric Bone COC 63:38 4 83:15 1 146:53 2 148 James Scarborough BAOC 64:21 5 85:26 2 149:47 3 139 Syd Reader BAOC 58:42 1 94:18 5 153:00 4 6 Eddie Bergeron SVO 62:09 3 91:35 3 153:44 5 143 Wyatt Riley BAOC 64:49 6 93:48 4 158:37 6 121 Brendan O'Brien AJAX 66:36 8 97:53 7 164:29 7 117 Tore Myhrvold BAOC 67:54 9 101:50 9 169:44 8 32 Andy Dale ORCA 62:04 2 109:07 13 171:11 9 45 Martin Farenfield GAOC 66:22 7 107:25 11 173:47 10 166 Andreas Svensson HOC 75:47 14 99:22 8 175:09 11 66 Randy Hall DVOA 73:07 12 105:34 10 178:41 12 30 Luis Cumellas SDO 71:12 11 114:44 16 185:56 13 163 Dan Stoll-Hadayia BAOC 75:42 13 111:10 15 186:52 14 161 Doug Stein BAOC 69:55 10 116:58 17 186:53 15 200 Serhiy Zarubin Peleng 91:11 19 109:23 14 200:34 16 116 Craig Murray BAOC 88:43 17 120:04 18 208:47 17 18 Jonathan Campbell COC 90:26 18 137:57 22 228:23 18 190 Rex Winterbottom BAOC 91:12 20 140:09 23 231:21 19 169 Bradley Townsend USMAOC 94:29 22 137:07 21 231:36 20 64 Rafael Gutierrez CROC 110:53 25 134:45 20 245:38 21 50 Jose Garcia-Aranda USMAOC 116:21 26 147:32 25 263:53 22 16 Alex Bruno USMAOC 135:51 27 146:25 24 282:16 23 164 Mutsumi Sugizaki BAOC 99:25 23 183:39 26 283:04 108 Vadimas Masalkovas BAOC 80:45 15 DNF 179 Chris Walls USMAOC 82:34 16 DNF 2 Sebastian Andres USMAOC 102:22 24 DNF 79 Jay Ingebrigtsen RMOC 93:11 21 DNS 78 Perttu Ilmarinen BAOC DNS 96:08 6 63 Vladimir Gusiatnikov OCIN DNS 107:30 12 12 Van Boughner BAOC DNS 120:24 19 105 Olaru Maricel Romania DNS DNS 112 Trif Mihai Romania DNS DNS 141 Tamas Relu Romania DNS DNS M35+ Red (11) 1 180 Jeff Watson ORCA 72:24 1 79:58 1 152:22 2 104 Dale Manry USMAOC 84:46 3 85:22 2 170:08 3 107 Andrejus Masalkovas BAOC 93:59 7 96:25 4 190:24 4 173 Jan Urban COC 73:00 2 117:47 8 190:47 5 17 Michael Bruns CROC 92:02 5 105:36 6 197:38 6 146 Eric Rosenzweig BAOC 92:23 6 106:02 7 198:25 7 22 Stephen Churchill LAOC 99:47 8 102:32 5 202:19 8 109 Clark Maxfield CAOC 89:56 4 135:12 10 225:08 9 140 Mike Reason LAOC 119:26 9 123:53 9 243:19 189 James Wilson BAOC DNS 89:20 3 171 Mike Tyszka CALTECH DNS DNS M40+ Red (12) 1 62 Steve Gregg BAOC 61:50 1 80:30 3 142:20 2 123 Kent Ohlund BAOC 67:03 2 77:23 2 144:26 3 87 Tapio Karras BAOC 76:32 5 75:50 1 152:22 4 155 Frank Skorina SACO 67:56 3 85:15 4 153:11 5 1 Nadim Ahmed QOC 72:55 4 85:49 5 158:44 6 176 Ken Vomaske LAOC 81:59 7 87:08 6 169:07 7 205 Chris Taylor BAOC 80:41 6 96:27 7 177:08 8 188 Kean Williams COC 101:57 8 100:26 8 202:23 9 207 Bruce Bassett BAOC 106:32 9 105:47 9 212:19 10 26 Bruce Corning LAOC 121:55 10 142:05 11 264:00 11 60 Russell Green BAOC 131:11 11 136:37 10 267:48 12 69 Jay Hann BAOC 139:50 12 164:35 12 304:25 M45+ Red (21) 1 193 Bruce Wolfe BAOC 64:53 1 64:19 1 129:12 2 47 Kimball Forrest ARCT 66:27 2 72:13 3 138:40 3 13 Rick Breseman COC 70:23 4 81:03 6 151:26 4 92 Matthias Kohler BAOC 68:05 3 89:03 9 157:08 5 61 Dan Greene BAOC 80:19 7 84:02 7 164:21 6 65 Werner Haag BAOC 73:30 5 92:42 12 166:12 7 71 Malvin Harding CROC 75:50 6 91:47 10 167:37 8 168 Joel Thomson LAOC 82:19 8 87:13 8 169:32 9 152 Charlie Shahbazian CAOC 98:49 14 77:59 5 176:48 10 130 Mark Petersen BAOC 83:10 9 93:49 13 176:59 11 133 Tony Pinkham BAOC 85:59 10 92:26 11 178:25 12 151 Kevin Schoenfeld BAOC 95:03 13 101:03 14 196:06 13 10 Mark Blair BAOC 94:00 12 102:12 15 196:12 14 196 Gavin Wyatt-Mair BAOC 89:28 11 107:02 16 196:30 15 58 Peter Graube BAOC 100:28 15 120:03 19 220:31 16 59 Ron Grayson SDO 107:49 16 118:12 17 226:01 17 204 Peter Olsten BAOC 112:57 17 118:47 18 231:44 18 132 Allan Pincus LAOC 151:23 18 129:40 20 281:03 82 Svein Jacobsen Tyrving DNS 67:04 2 76 Ron Hudson LAOC DNS 73:52 4 172 Eirik Ulseth Heming DNS DNS M50+ Green (8) 1 20 Gary Carpenter BAOC 58:28 1 55:05 1 113:33 2 125 Bill Papendick BAOC 67:15 2 62:48 3 130:03 3 165 Max Suter TSN 69:16 4 65:24 4 134:40 4 187 Dennis Wildfogel BAOC 79:01 6 56:29 2 135:30 5 72 Dick Hawkins ARCT 68:34 3 67:55 5 136:29 6 138 John Rance GVOC 77:49 5 69:07 6 146:56 7 27 Nick Corsano BAOC 93:40 7 84:30 7 178:10 8 74 Phillip Hoare BAOC 107:00 8 84:57 8 191:57 M55+ Green (7) 1 42 Brian Ellis GVOC 69:23 2 55:37 1 125:00 2 177 Alan Vyse SAGE 62:42 1 63:29 2 126:11 3 3 Don Atkinson COC 74:10 3 75:24 3 149:34 4 160 Chuck Spalding BAOC 74:22 4 78:05 4 152:27 5 118 Richard Neuburger PTOC 75:45 5 83:09 5 158:54 6 56 Gerry Goss BAOC 108:26 6 90:58 6 199:24 49 Dwight Freund GCO DNS DNS M60+ Green (6) 1 89 Alex Kerr GVOC 66:35 3 58:49 1 125:24 2 157 Orlyn Skrien SLOC 53:36 1 80:25 4 134:01 3 127 Rich Parker SDO 64:54 2 78:45 3 143:39 4 33 Harold DeMoss BAOC 93:57 4 96:26 5 190:23 5 153 Oleg Shakhnovsky BAOC 97:42 5 102:34 6 200:16 1149 Joe Scarborough BAOC DNS 68:40 2 M65+ Brown (3) 1 54 Edwin Gookin SDO 47:37 1 47:42 1 95:19 2 113 Carl Moore COC 60:29 2 53:22 2 113:51 3 5 Leigh Bailey VICO 62:04 3 55:42 3 117:46 M70+ Brown (2) 1 158 Al Smith SLOC 72:02 1 78:40 1 150:42 2 100 Kenneth Lew COC 96:15 2 91:05 2 187:20 M Red (3) 1 182 Nik Weber BAOC 79:21 1 89:25 1 168:46 120 Anthony Nguyen USMAOC 115:24 3 DNF 94 Alex Krasnov BAOC 91:09 2 DNS M Green (23) 1 99 Francois Leonard BAOC 49:20 2 66:44 2 116:04 2 83 Steve Jankowski BAOC 63:01 3 65:24 1 128:25 3 175 Theo Verhoeven BAOC 92:10 8 76:43 4 168:53 4 136 Mike Poulsen CROC 87:19 5 85:37 9 172:56 5 124 Guy Olsen HVO 90:36 7 84:50 8 175:26 6 174 Deron Van Hoff BAOC 99:50 12 76:55 5 176:45 7 73 Stew Hintz GCO 99:04 10 80:52 7 179:56 8 7 Leon Berzins BAOC 87:41 6 102:30 12 190:11 9 150 Scott Schmitz LAOC 112:35 13 86:52 10 199:27 10 101 Robert Lewis BAOC 96:37 9 111:10 13 207:47 11 38 Scott Drumm CROC 99:40 11 113:21 14 213:01 12 135 Michael Pope COC 126:46 15 95:22 11 222:08 13 97 Jeff Lanam BAOC 148:08 16 135:55 17 284:03 14 9 Steve Beuerman BAOC 178:18 17 175:48 19 354:06 137 Ananda Ranasinghe LAOC DNF 156:18 18 1063 Vladimir Guisatnikov OCIN 45:52 1 DNS 208 Chris Day BAOC 73:01 4 DNS 84 Richard Jerrard LAOC 122:05 14 DNS 9999 George Minarik BAOC DNS 68:05 3 25 Mike Condrin BAOC DNS 77:43 6 210 Mark Rice BAOC DNS 119:15 15 211 Leif Kirschenbaum BAOC DNS 128:32 16 52 Alan Glendinning BAOC DNS DNS M Brown (7) 1 203 Doug Masiel BAOC 91:54 4 54:07 1 146:01 2 131 David Petty COC 67:00 3 79:16 2 146:16 3 48 Dean French BAOC 125:07 5 123:36 3 248:43 186 Jim Whitted LAOC DNF 191:43 4 149 Joe Scarborough BAOC 53:08 1 DNS 93 Gary Kraght BAOC 63:21 2 DNS 80 David Irving SDO DNF DNS M Orange (2) 1 134 Zbigniew Pisanski BAOC 70:29 1 43:12 1 113:41 2 110 Alan McNeely CROC 106:48 2 67:19 2 174:07 M Yellow (3) 1 41 Michael Eglinski OK 25:22 1 37:11 1 62:33 183 Martin Weiss BAOC DNS DNS 1093 Gary Kraght BAOC DNS DNS Group Yellow (1) 1 8 Ev & Jean Beuerman BAOC 48:22 1 80:19 1 128:41
WRE Results
Bib Pl No. Name Club Time -- ---- ---- ---- ---- F-21+ Red (7.300 km, 16 controls) 1 142 Angelica Riley BAOC 83:15 2 46 Anna Fernandez-Valledor SDO 84:48 3 36 Peggy Dickison OK 86:07 4 28 Sharon Crawford RMOC 86:46 5 128 Shelley Pennington CIOR 158:41 162 Anneliese Steuben BAOC DNS M-21+ Blue (10.275 km, 25 controls) 1 11 Eric Bone COC 83:15 2 148 James Scarborough BAOC 85:26 3 143 Wyatt Riley BAOC 93:48 4 139 Syd Reader BAOC 94:18 5 78 Perttu Ilmarinen BAOC 96:08 6 121 Brendan O'Brien AJAX 97:53 7 166 Andreas Svensson HOC 99:22 8 66 Randy Hall DVOA 105:34 9 63 Vladimir Gusiatnikov OCIN 107:30 10 32 Andy Dale ORCA 109:07 11 163 Dan Stoll-Hadayia BAOC 111:10 12 30 Luis Cumellas SDO 114:44 13 161 Doug Stein BAOC 116:58 14 116 Craig Murray BAOC 120:04 15 12 Van Boughner BAOC 120:24 108 Vadimas Masalkovas BAOC DNF 105 Olaru Maricel Romania DNS 112 Trif Mihai Romania DNS 141 Tamas Relu Romania DNS
Recreational Results - Saturday
White (1.40 km, 100 m climb, 7 controls) 1 Julie Minton, Mohsen Tavana 34:51 2 Joan Goddard 46:49 3 Deb Woodcock 54:54 4 Cindi Koenig +4 82:18 Jeri Allen DNF Yellow (1.45 km, 110 m climb, 6 controls) 1 Jaakko Karras 18:16 2 Chris Witham, Carl Witham 21:07 3 Catherine Jolly, Fred Francisco, Matt Chen 28:18 4 Deb Woodcodk (2nd course) 28:25 5 Allen Wrete, Henavo Negrete, Jenny Marroquin (Galileo High School) 29:07 6 Julie Minton (2nd course) 29:35 7 Josh Nickel 33:53 8 Aaron Cheung, Michael Pun, My Binh Truong, Larisa Nabikova (George Washington High School) 34:08 9 Sheila Mandlon, Meredith Sweet, Manalon Buidonso (George Washington High School) 34:46 10 Julian Sarkar, John Sonza, Ingrid Francesca 35:27 11 Tom Tran, Shirley Law, Synthia Fong, Amy Poon 36:28 12 Mohsen Tavana (2nd course) 38:08 13 Eloise Cruz, Case Larsen, Jeannie Yang, Edy Moreno 38:16 14 Michael Lazo, Carol Damian, Daniel Le 38:22 15 Mishi Driscoll, Jan Meneses, Kenny Ng (Lincoln High School) 40:27 16 John Acton 40:59 17 Eric Tom, Katia Brodskaya, Fernando Ng-Chie 43:14 18 Ferdinand Casido, Loretta Li, Mike Casalles, Damen Busch, Elram 43:36 19 Kenneth King, Phoebe Marzan, Paulo Randolph (Galileo High School) 44:30 20 Becky Wang 47:54 21 David Takacs 59:34 22 Adofo Escobal, Savinie Law, Ruben Redosendo (Galileo High School) 73:47 23 Galena Shakhnovsky 110:30 24 Jenny Xie, Edward Lum, Donny Tom 122:35 Johnny Sung, Gina Reams, Selena Chu (George Washington High School) DNF Orange (3.05 km, 195 m climb, 8 controls) 1 Elliott Delaye 61:50 2 Andrzej Sobczyk 74:12 3 Grant Glouser 78:16 4 Van Boughner, Rubin Tipton 93:57 5 Vaso Chatzi 94:54 6 Sean Campbell 99:21 7 Douglas Chang 105:27 8 Jesper Wu, Sandor Straus, Reggie Duggard, Carol Jupitor 112:04 9 Marna Johnston 117:56 10 Jayanth, Suresh 145:28 11 Ryan Prichard 162:28 Holly Howard MSP (3)
Recreational Results - Sunday
White (2.4 km, 90 m climb, 13 controls) 1 Wade, Kevin Boggs 26:32 2 Tony, Albert Prado 36:28 3 B.J. Weis 38:39 4 Mike Govnik, Gary Williamson 39:04 5 Wayne Monez, Roland Portman 39:27 6 Mark Govnik, Kyle Williamson, Rishi Kripalani 45:37 7 Joan Goddard 50:49 8 Jonathon, David Bond, Marlene Roberts (2nd course) 51:36 9 Katie, Sarah Petersen 85:47 Yellow (2.8 km, 125 m climb, 15 controls) 1 Tyler Monez 36:03 2 Renee, Sergei Gerusiutchouk 42:53 3 David Bond, Marlene Roberts 44:20 4 Jeanne Walsh 52:30 5 Galena Shakhnovsky 63:08 6 Russell Skorina 71:12 7 Bill, Colin Wright 72:46 8 George, Pat Aster 75:54 9 Harry, Diane Hall 80:12 10 Kathryn, Dan Veditz 82:21 11 Becky, Adam Redfield 102:51 12 Bill, Laura Ackerman, Carol Johnson 106:11 Orange (3.4 km, 185 m climb, 14 controls) 1 Randy Hall 47:22 2 Terry Farrah 53:14 3 Greg Dowd 64:40 4 Gillis/Widerstrom 65:44 5 Leena Ilmarinen 66:22 6 Grant Glouser 68:37 7 Josh Nickel 70:31 8 Marvin Johnston 78:14 9 Jack Myers 84:47 10 Judy Koehler 88:23 11 Sean Campbell 93:27 12 Terry Pratt 94:23 13 Kelly Ackerman, Tina Twite, Elise Raymer 94:27 14 Linda Spranz 95:22 15 Julie, Craig, Carla 107:05 Darab Ghaffary DNF Becky Wang DNF