BAOC COOL/BAWS #6 (Open to All)
Shell Ridge Open Space
Date: (Sun.) Jan. 22, 2012
Location: Walnut Creek, CA
Event Director: - 510.407.1876
Course Setter: Vicki Woolworth
Type: B; Junior COOL, and adult BAWS, series event, and regular "B" event for everyone
Related Event Information
Event Announcement WinSplits Results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=19659) RouteGadget – Introduction RouteGadget – This Event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=277&kieli=) Control Descriptions
Event Write-Up
Not yet available
Results
BAOC COOL/BAWS #6 (Open to All)
Shell Ridge Open Space
Walnut Creek, CA
Sunday, January 22, 2012
Please tell about any corrections needed.
BAOC COOL results for this meet are available here.
Winter Series (BAWS) results for this meet are available here.
Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=19659).
You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget (introduction; this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=277)).
Pl Name Club Class Time
White Course (1.9 km, 90 m climb, 10 controls)
1 Leander Coolen COOL ISPM 21:16 2 Kajsa Vangbo White 31:26 3 Jones family White 36:01 4 Braden Killeen White 48:01 5 Jakob Vangbo White 49:26 6 Cooper Gable White 51:42 Macgregor Killeen White DNF Kai Rosenbaum White DNS
Yellow Course (3.1 km, 180 m climb, 12 controls)
1 Gian-Andrin Coolen COOL ISIM 36:55 2 Samuel Morris COOL ISIM 37:32 3 Johanna Karras COOL ISIF 41:31 4 Julia Doubson COOL ISIF 42:29 5 Emily Radtke COOL ISIF 43:09 6 Rory Maclean COOL ISIM 43:37 7 Daniel Sebo COOL ISIM 44:54 8 Masha Konkov COOL ISIF 46:14 9 Davy Williams COOL ISIM 50:26 10 Ray & Kai Rosenbaum Yellow 55:20 11 Jamie Maclean COOL ISIM 1:00:36 12 Mackenzie Merearis Yellow 1:08:22 13 Gary & Tyler Holder Yellow 1:09:24 14 Patrick, Liam, Conor McGlynn Yellow 1:09:33 15 Hope Fa-Kaji COOL ISIF 1:15:29 16 Jennifer Kerr, Joan Roos Yellow 1:27:41 17 Spencer Schwarz COOL ISIM 1:37:07 18 Yellow Jello Yellow 1:57:20 19 Zach Wong Yellow 7:19:03 Gavin Smith COOL ISIM DNF
Orange Course (3.8 km, 250 m climb, 14 controls)
1 William Morris COOL ISJVM 42:22 2 Ralf Burgert Orange 42:41 3 Matthew Adams COOL ISJVM 43:00 4 Gary Kraght Orange 49:54 5 Ben Hallsted COOL ISJVM 58:45 6 Joseph Sandmeyer COOL ISJVM 1:09:25 7 Amelia Archer COOL ISJVF 1:14:15 8 Mike Meagher Orange 1:18:25 9 Amanda Radtke COOL ISJVF 1:23:24 10 Olga Seredenko Orange 1:23:39 11 Nigel Killeen Orange 1:23:56 12 Talia Peterson COOL ISJVF 1:24:11 13 Gus Callaway COOL ISJVM 1:24:35 14 Harold DeMoss Orange 1:27:18 15 Chad Basilico Orange 1:51:07 16 Austin Schwarz Orange 1:57:32 17 Kevin Walker Orange 2:11:23 Zach Baggins COOL ISJVM DNF
Brown Course (4.4 km, 240 m climb, 10 controls)
1 Johanna Merriss WSF 1:10:45 2 Chuck Spalding Brown 1:13:54 3 Fyodor Konkov Brown 1:17:45 4 Ken Considine Brown 1:22:50 5 Evan Custer Brown 1:25:54 6 Joe Scarborough Brown 1:34:39 7 Patty Clemo WSF 1:38:09 8 Jeff Dickert Brown 1:39:05 9 Terry Gleason Brown 1:49:02 10 Darren Don Brown 1:51:12 11 Jeff Lanam Brown 1:52:27 12 Ben Legg, Annika Mcpeek Brown 2:11:45 13 Terri Hunt, Kevin Hinkley Brown 2:15:52 14 Rosemary Johnson WSF 2:30:28 15 George Boscoe, Debra Mikuteit Brown 3:06:19 Nancy Lindeman WSF DNF
Green Course (5.2 km, 290 m climb, 13 controls)
1 Penny DeMoss WSFG 1:05:39 2 Steve Haas WSM 1:10:30 3 Dan Greene WSM 1:16:31 4 Bob Cooley WSM 1:18:41 5 Jonathan Hallsted COOL ISVM 1:21:27 6 Greg Ehrensing WSM 1:21:51 7 Stephanie Maclean WSFG 1:33:42 8 Dave Morris WSM 1:37:14 9 Marie-Josée Parayre WSFG 1:47:07 10 Brian Richardson WSM 1:53:02 11 Wes Erck WSM 2:01:18 12 Tom & Judy Cronin WSM 2:34:47 13 David Hallsted WSM 2:35:28 14 Flynn Buxton-Walsh COOL ISVM 2:51:52
Red Course (5.9 km, 330 m climb, 17 controls)
1 Matej Sebo COOL ISVMR 58:43 2 Tapio Karras WSMR 1:03:51 3 Greg Khanlarov WSMR 1:05:01 4 Nikolay Chukanov WSMR 1:06:44 5 Matthias Kohler WSMR 1:11:10 6 Lubomir Sebo WSMR 1:14:33 7 Michael Popov WSMR 1:15:23 8 Stephen Harrison WSMR 1:16:23 9 Shura Kretchetov WSMR 1:17:28 10 Gavin Wyatt-Mair WSMR 1:34:50 11 Brad Wetmore WSMR 1:37:15 12 Theo Verhoeven WSMR 1:42:25
Blue Course (7.9 km, 500 m climb, 19 controls)
1 François Léonard WSMB 1:05:47 2 Dennis Wilkinson WSMB 1:19:26 3 Matthias Vangbo WSMB 1:20:06 4 Misha Kreslavsky WSFB 1:25:32 5 Mats Jansson GCO WSMB 1:28:54 6 Cedric Lasfargues WSMB 1:29:42 7 Peter Graham WSMB 1:39:27 8 Peter Graube WSMB 1:52:58 9 Graham & Christine Brew WSMB 2:00:24 10 Joe Maffei WSMB 2:20:26 _______________
Classes: ISPF = Interscholastic Primary Female ISPM = Interscholastic Primary Male ISIF = Interscholastic Intermediate Female ISIM = Interscholastic Intermediate Male ISJVF = Interscholastic Junior Varsity Female ISJVM = Interscholastic Junior Varsity Male ISVM = Interscholastic Varsity Male WSF = Winter Series Female WSFG = Winter Series Female Green WSM = Winter Series Male WSMR = Winter Series Male Red WSMB = Winter Series Male Blue
DNF = Did not finish (missed one or more controls)
DNS = Did not start