Event logo
Tahoe 3-Day "A" Meet
Northstar Resort and Burton Creek State Park
Date: Jun. 20 - 22, 2008
Location: Tahoe City, CA
Event Director: - 510.526.9071
Course Setters: Steve Gregg, Dwight Freund (GCO)
Type: A; Sprint Friday, Middle distance Saturday, Classic distance Sunday
Table of contents |
Related Information
Event Announcement WinSplits - Day-1/Sprint (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=9799) WinSplits - Day-2/Middle (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=9804) WinSplits - Day-3/Classic (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=9810) RouteGadget - Introduction RouteGadget - Day-1/Sprint (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=131&kieli=) RouteGadget - Day-2/Middle (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=132&kieli=) RouteGadget - Day-3/Classic (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=133&kieli=) Control Descriptions - Sprint Control Descriptions - Middle Control Descriptions - Classic Meet Pictures
Event Write-Up
Not yet available
Results
Day 1 – Northstar Sprint
Northstar Resort, CA
Friday, June 19, 2008
Official Results
Pl Name Time F-10 (White/Yellow) (1.7 km, 35 m climb, 11 controls) 1 Julia Doubson 24:33 2 Johanna Karras 27:46 3 Cassandra Pelayo 34:14 4 Emily Hann 43:27 5 Elisabeth Pelayo 50:36 6 Natalie Pelayo 59:19 F-12 (White/Yellow) (1.7 km, 35 m climb, 11 controls) 1 Jodi Rickel 16:52 M-12 (White/Yellow) (1.7 km, 35 m climb, 11 controls) 1 David Harrison 23:54 M-14 (White/Yellow) (1.7 km, 35 m climb, 11 controls) 1 Jaxon Rickel 12:03 2 Daniel Kopisch 13:03 3 Philipp Kopisch 14:51 M-Yellow (White/Yellow) (1.7 km, 35 m climb, 11 controls) 1 Fedor Snarskiy 40:00 F-Orange (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Marieke Steuben 50:33 2 Terri Hunt 57:57 M-16 (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Jayson Rickel 23:38 2 Bevan Waite 25:13 F55+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Ardis Dull 26:57 2 Leslie Minarik 34:07 3 Rosemary Johnson 43:22 F60+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Jennifer Kerr 40:35 2 Judy Koehler 49:39 F65+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Anne York 51:52 2 Nancy Lindeman 59:20 F70+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Judith Opsahl 52:44 2 Shirley Donald 58:11 F-Brown (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Beth Dixon 58:09 M65+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Don Atkinson 26:10 2 John Davies 30:15 3 Michael Fleishman 30:51 4 Clark Maxfield 32:20 5 Evan Custer 33:58 6 Harvey Friedman 50:47 7 Jim Fish 50:48 8 Glen Cafferty 1:08:55 M70+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Alex Kerr 26:40 2 Oleg Shakhnovsky 35:39 3 Joe Scarborough 47:31 4 Scott Donald 51:26 M75+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Richard Opsahl 42:35 2 Edwin Gookin 44:38 3 Bill Gookin 51:53 M80+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Ken Lew 53:30 F-20 (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Kelsey Wyatt-Mair 26:52 F35+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Natasha Doubson 1:09:08 F40+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Kerie Raymond 45:12 F45+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Clare Durand 29:47 2 Terry Farrah 36:22 3 Kate Soerensen 1:07:20 F50+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Anne Daltveit 24:23 2 Johanna Merriss 48:00 F-Green (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Trish Krantz 31:45 2 Gina Pricco 32:41 M50+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Memund Daltveit 15:44 2 Dean Sturtevant 21:18 3 Dan Greene 21:22 4 Matthias Kohler 22:06 5 Toby Ferguson 23:16 6 Giovanni Visetti 23:56 7 Jim Waite 24:13 8 Gavin Wyatt-Mair 25:33 9 Peter Olsten 27:11 10 Chris Whitmyre 27:28 11 Jeff Lanam 33:57 12 Kevin Hinkley 57:57 M55+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Charlie Shahbazian 19:44 2 Mark Blair 31:45 3 Aubrey Moss 37:55 M60+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 George Minarik 21:08 2 Dennis Wildfogel 21:29 3 Rich Parker 21:53 4 Ole Bergset 22:20 5 Steve Smith 22:22 6 Robert Huebner 25:16 7 Emil Huber 26:55 8 Dale Width 28:59 9 Dave Petty 41:16 10 Dean French 54:08 M-Green (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Steve Beuerman 55:56 F-21+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Marie-Josee Parayre 21:14 2 Sharon Crawford 23:58 3 Victoria Campbell 24:59 4 Maria Hastings 37:02 M-20 (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Malcolm Wyatt-Mair 17:20 2 Huw Stradling 17:52 3 Amos Meeks 18:22 4 Andrey Poletayev 19:29 5 Alex Kiperman 20:23 M35+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Lehel Fenyo 15:01 2 Niklos Weber 18:43 3 Ido(Advanced) 21:15 M40+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Oyvind Naess 15:50 2 Paul Murgatroyd 20:18 3 Brad Wetmore 21:31 4 Chuck Houck 22:16 5 Stephen Harrison 23:36 6 Manfred Kopisch 26:59 M45+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Sergey Velichko 14:55 2 Ludwig Hill 19:09 3 Henrik Pedersen 19:40 4 Tapio Karras 23:21 5 Alex Finch 24:34 6 Mike Chin 27:14 7 Eugene Kiperman 30:00 8 Fyodor Konkov 30:08 9 Joe Maffei 34:07 M-Red (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Dan Felitsky 38:25 M-21+ (Advanced) (2.2 km, 50 m climb, 13 controls) 1 Eddie Bergeron 13:17 2 Jonathan Campbell 15:22 3 Benn Legg 15:31 4 Francois Leonard 16:12 5 Patrick Nuss 17:04 6 Andy Dale 17:11 7 Rex Winterbottom 17:25 8 Jonas Kjall 18:54 9 Travis Parker 21:06 10 Michael Huber 22:07 11 Chris Hann 27:56
Day 2 – Burton Creek Middle Distance
Burton Creek State Park, Tahoe City, CA
Saturday, June 21, 2008
Official Results
Recreational Courses
Pl Name Time White Course (1.9 km, 15 m climb, 11 controls) 1 John Rickel 19:35 2 Hanne Daltveit 22:47 3 Sac Book Divas Braverman 43:26 4 Ann Mullins 46:11 Yellow Course (3.2 km, 45 m climb, 11 controls) 1 Whalen group 41:00 2 Anne Gorby 47:15 3 Darrow family 53:50 4 Sara Bellini 59:43 5 Ablac family 1:01:39 6 Caroline Luis 1:01:49 7 Brian Shurasian 1:09:28 8 Caroline Meeks 1:18:49 9 Harvey Woo 1:28:34 10 David Johnson 1:34:34 11 Trent Shawnee, Nancy Gookin 2:01:47 12 Katy Martin 2:16:17 Chris Fiedler DNF Luis Luisos DNF Orange Course (3.8 km, 70 m climb, 10 controls) 1 Noble Lyons group 48:22 2 Mark Gookin 57:28 3 David Best 1:01:23 4 Harold DeMoss 1:15:05 5 Sharon Ross McMalion 1:16:45 6 Scott Nouotny 1:24:10 7 Chance Crail 1:28:16 8 Michael Werner 1:41:36 9 Dean French 1:43:25 10 Stephen Gookin 1:48:09 11 Hunt team 1:56:19 12 Stan Paher 2:00:52 13 Marina Keating 2:08:34 14 Daniel & Janet Gookin 2:30:51 Lars & Seth Crail DNF Becky & Adam Redfield DNF
Competitive Classes
Pl Name Time F-10 (White) (1.9 km, 15 m climb, 11 controls) 1 Julia Doubson 18:10 2 Cassandra Pelayo 29:59 3 Karina Masalkovaite 35:31 4 Johanna Karras 35:44 5 Natalie Pelayo 36:27 6 Katie Petersen 38:03 7 Masha Konkov 39:04 8 Sarah Petersen 40:48 9 Hannah Kopisch 41:28 10 Gabija Masalkovaite 43:26 11 Emily Hann 47:42 12 Elisabeth Pelayo F-12 (White) (1.9 km, 15 m climb, 11 controls) 1 Jodi Rickel 20:28 M-10 (White) (1.9 km, 15 m climb, 11 controls) 1 Rory Maclean 28:46 F-Yellow (3.2 km, 45 m climb, 11 controls) 1 Kate Soerensen 54:31 M-14 (Yellow) (3.2 km, 45 m climb, 11 controls) 1 Jaxon Rickel 26:57 2 Daniel Kopisch 28:57 3 Philipp Kopisch 48:29 David Harrison DNF F-Orange (3.8 km, 70 m climb, 10 controls) 1 Marie-Josee Parayre 1:11:27 2 Marieke Steuben 1:21:30 3 Lauren Wemmer 1:26:58 4 Judy Koehler 2:46:51 5 Lisa Bongi 2:46:57 M-16 (Orange) (3.8 km, 70 m climb, 10 controls) 1 Bevan Waite 39:39 2 Tristan Delforge-Melia 57:53 Jayson Rickel DNF M-Orange (3.8 km, 70 m climb, 10 controls) 1 Fedor Snarskiy 1:43:29 F55+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Leslie Minarik 1:20:42 2 Rosemary Johnson 1:33:34 F60+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Jennifer Kerr 1:35:14 F65+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Dayle Lavine 1:14:57 2 Anne York 1:25:17 3 Robyn Davies 1:53:09 4 Nancy Lindeman 3:08:13 F70+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Shirley Donald 1:13:59 2 Judith Opsahl 2:13:11 F-Brown (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) Beth Dixon DNF M65+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Evan Custer 53:17 2 Don Atkinson 1:01:49 3 Michael Fleishman 1:11:01 4 Harvey Friedman 1:32:21 5 John Davies 1:48:56 6 Clark Maxfield 1:49:56 7 Jim Fish 1:56:54 Glen Cafferty DNF M70+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Alex Kerr 55:06 2 Richard Lavine 1:06:18 3 Joe Scarborough 1:13:37 4 Ron Gross 1:46:46 Scott Donald DNF Oleg Shakhnovsky DNF M75+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Edwin Gookin 1:36:06 2 Richard Opsahl 1:58:53 3 Bill Gookin 2:27:37 M80+ (Brown) (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) Ken Lew DNF M-Brown (3.4 km, 40 m climb, 8 controls) 1 Gary Kraght 1:00:56 2 John Ide 1:20:03 3 Scott Aster 1:38:59 4 Stew Hintz 1:53:42 Ananda Ranasinghe DNF F-20 (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Kelsey Wyatt-Mair 1:33:46 F35+ (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Karen Williams 1:16:30 F40+ (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Stephanie Maclean 1:14:07 2 Kerie Raymond 2:07:23 F45+ (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Heidi Whalen 58:33 2 Clare Durand 1:10:28 3 Terry Farrah 1:49:39 F50+ (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Anne Daltveit 1:13:11 2 Ardis Dull 1:17:10 3 Janet Petersen 1:28:50 4 Johanna Merriss 1:47:35 F-Green (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Lauren Knight 1:24:12 2 Trish Krantz 1:26:59 Gina Pricco DNF M-18 (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Benoit Rauturier 1:02:17 M50+ (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Matthias Kohler 45:46 2 Dean Sturtevant 47:00 3 Steve Gregg 47:47 4 Kean Williams 54:40 5 Memund Daltveit 55:48 6 Dan Greene 1:00:41 7 Kent Ohlund 1:02:02 8 Gavin Wyatt-Mair 1:03:17 9 Peter Olsten 1:05:28 10 Jim Waite 1:10:06 10 Chris Whitmyre 1:10:06 12 Giovanni Visetti 1:10:26 13 Phil Stradling 1:27:15 14 Tony Pinkham 1:33:32 15 Jeff Lanam 1:43:20 M55+ (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Charlie Shahbazian 57:13 2 Jim Thompson 1:06:05 3 Mark Blair 1:11:46 4 Aubrey Moss 1:19:09 5 Gary McCausland 1:24:48 Mark Petersen DNF M60+ (Green) (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Ole Bergset 55:31 2 Dennis Wildfogel 57:44 3 Steve Smith 59:10 4 Rich Parker 59:58 5 George Minarik 1:06:05 6 Dale Width 1:12:42 7 Wes Erck 1:15:07 8 Bud Laird 1:19:39 9 Chuck Spalding 1:20:47 10 Robert Huebner 1:21:30 11 Emil Huber 1:25:11 12 Bill Straka 1:35:16 Dave Petty DNF M-Green (4.3 km, 80 m climb, 9 controls) 1 Steve Beuerman 2:21:42 F-21+ (Red) (5.2 km, 110 m climb, 9 controls) 1 Penny DeMoss 1:02:58 2 Sharon Crawford 1:08:36 3 Cristina Luis 1:12:35 4 Victoria Campbell 1:12:38 M-20 (Red) (5.2 km, 110 m climb, 9 controls) 1 Huw Stradling 1:01:42 2 Malcolm Wyatt-Mair 1:06:08 3 Amos Meeks 1:11:51 4 Alex Kiperman 1:13:14 5 Andrey Poletayev 1:17:54 M35+ (Red) (5.2 km, 110 m climb, 9 controls) 1 Lehel Fenyo 48:30 2 Ido Green 49:10 3 Niklos Weber 58:47 M40+ (Red) (5.2 km, 110 m climb, 9 controls) 1 Justin Williams 47:31 2 Pierre Delforge 47:57 3 Stephen Harrison 1:10:26 4 Oyvind Naess 1:13:05 5 Manfred Kopisch 1:28:56 6 Brad Wetmore 1:30:35 7 Peter Houck 1:49:51 Derek Maclean DNF Paul Murgatroyd DNF M45+ (Red) (5.2 km, 110 m climb, 9 controls) 1 Tapio Karras 47:40 2 Henrik Pedersen 1:04:38 3 Alex Finch 1:07:54 4 Toby Ferguson 1:11:43 5 Fyodor Konkov 1:15:51 6 Luc Poppe 1:19:56 7 Ludwig Hill 1:22:54 8 Eugene Kiperman 1:25:36 9 Mike Chin 1:27:47 10 Theo Verhoeven 1:42:31 11 Kelly Wells 2:17:19 M-Red (5.2 km, 110 m climb, 9 controls) 1 Peter Graube 1:11:16 2 Dan Felitsky 1:18:21 M-21+ (Blue) (7.4 km, 140 m climb, 13 controls) 1 Eddie Bergeron 53:39 2 Jonas Kjall 56:38 3 Andy Dale 56:51 4 Mikkel Conradi 1:00:42 5 Benn Legg 1:04:54 6 Sergey Velichko 1:05:45 7 Francois Leonard 1:08:54 8 Jonathan Campbell 1:15:10 9 Patrick Nuss 1:24:34 10 Andrejus Masalkovas 1:40:09 11 Greg Khanlarov 1:45:32 12 Michael Huber 1:55:15 13 Travis Parker 2:05:53 14 Rex Winterbottom 2:06:38 15 Chris Hann 2:13:39 16 Joe Maffei 2:33:08 Larry O'Neill DNF
Day 3 – Burton Creek Classic Distance
Burton Creek State Park, Tahoe City, CA
Sunday, June 22, 2008
Official Results
Recreational Courses
Pl Name Time White Course (2.4 km, 30 m climb, 8 controls) 1 Hanne Daltveit 27:25 2 Mary Weber 1:15:47 Yellow Course (3.1 km, 55 m climb, 11 controls) 1 John Rickel 37:49 2 Caroline Luis 41:35 3 Gary Kraght 50:53 4 Anne Gorby 53:45 5 Caroline Meeks 54:35 6 Paul Keeton 1:02:55 7 Ron & Sally Grassi 1:10:20 Orange Course (4.5 km, 70 m climb, 11 controls) 1 Dave Best 1:13:44 2 Harold DeMoss 1:14:04 3 Larry O'Neill 1:19:09 4 Opsahl 1:21:05 5 Liz Stradling 1:22:51 6 Hans Opsahl 1:25:29 7 Terry Hunt, Kevin Hinkley 1:31:32 8 Marina Keating 1:33:26 9 Beth Dixon 1:34:57 10 Scott Meeks 1:35:05 11 Chance & Lars Crail 1:36:57 12 Bill Whalen 1:42:06 13 Sara Bellini 1:45:09 14 Maile Field, Seth Crail 1:49:44 15 Scott Novotny 2:18:06 16 Stan Paher 2:24:56 17 Liz Revenco 2:31:18 18 Vic Revenko 2:54:15 19 George & Aaron Raynsford 2:59:49 Paul Keeton DNF
Competitive Classes
Pl Name Time F-10 (White) (2.4 km, 30 m climb, 8 controls) 1 Hannah Kopisch 33:02 2 Johanna Karras 36:04 3 Karina Masalkovaite 38:13 4 Gabija Masalkovaite 40:42 5 Katie Petersen 44:04 6 Masha Konkov 45:41 7 Cassandra Pelayo 45:55 8 Sarah Petersen 55:30 9 Elisabeth Pelayo 1:05:53 Natalie Pelayo DNF F-12 (White) (2.4 km, 30 m climb, 8 controls) 1 Jodi Rickel 22:44 M-10 (White) (2.4 km, 30 m climb, 8 controls) 1 Rory MacLean 42:23 F-Yellow (3.1 km, 55 m climb, 11 controls) 1 Kate Soerensen 59:27 M-14 (Yellow) (3.1 km, 55 m climb, 11 controls) 1 Jaxon Rickel 20:47 2 Daniel Kopisch 37:17 3 Philipp Kopisch 37:53 F-Orange (4.5 km, 70 m climb, 11 controls) 1 Marie-Josee Parayre 1:05:11 2 Marieke Steuben 1:17:39 3 Lauren Wemmer 1:34:58 4 Judy Koehler 2:19:56 5 Nancy Lindeman 4:11:51 M-16 (Orange) (4.5 km, 70 m climb, 11 controls) 1 Tristan Delforge-Melia 1:14:05 Bevan Waite DNF M-Orange (4.5 km, 70 m climb, 11 controls) 1 Fedor Snarskiy 1:14:45 2 Dean French 2:39:50 F55+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Leslie Minarik 1:20:11 2 Rosemary Johnson 1:57:21 Carol Schick-Lyda DNF F60+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Jennifer Kerr 1:27:28 F65+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Robyn Davies 2:00:21 2 Dayle Lavine 2:12:08 3 Anne York 2:18:18 F70+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Shirley Donald 2:04:25 Judith Opsahl DNF F-Brown (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Sarah Minarik 1:13:32 M65+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Don Atkinson 1:08:05 2 Evan Custer 1:08:28 3 Michael Fleishman 1:36:57 4 John Davies 1:37:19 5 Jim Fish 2:07:44 6 Clark Maxfield 2:38:44 7 Harvey Friedman 2:38:59 8 Glen Cafferty 3:01:57 M70+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Alex Kerr 1:03:35 2 Joe Scarborough 1:41:06 3 Richard Lavine 1:53:51 4 Scott Donald 2:23:26 M75+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Edwin Gookin 1:22:36 2 Richard Opsahl 1:24:45 3 Bill Gookin 2:04:36 M80+ (Brown) (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Ken Lew 2:12:07 M-Brown (4.2 km, 35 m climb, 10 controls) 1 Hermanson Brothers 2:18:56 2 Ananda Ranasinghe 2:44:50 Ron Gross DNF F-20 (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Kelsey Wyatt-Mair 1:21:44 F35+ (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) Natasha Doubson DNF Karen Williams DNF F40+ (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Stephanie MacLean 1:13:36 2 Kerie Raymond 2:55:48 F45+ (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Heidi Whalen 1:07:53 2 Clare Durand 1:21:27 3 Terry Farrah 1:47:53 F50+ (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Ardis Dull 1:16:32 2 Anne Daltveit 1:18:58 3 Johanna Merriss 1:42:22 Janet Petersen DNF F-Green (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Lauren Knight 1:25:14 2 Trish Krantz 1:30:30 M-18 (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Benoit Rauturier 56:00 M50+ (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Kent Ohlund 48:43 2 Dean Sturtevant 52:55 3 Memund Daltveit 53:02 4 Matthias Kohler 1:00:42 5 Giovanni Visetti 1:01:08 6 Kean Williams 1:10:05 7 Steve Gregg 1:10:07 8 Jim Waite 1:13:31 9 Gavin Wyatt-Mair 1:20:24 10 Chris Whitmyre 1:20:46 11 Toby Ferguson 1:23:11 12 Phil Stradling 1:25:27 13 Peter Olsten 1:26:22 14 Jeff Lanam 2:28:05 Tony Pinkham DNF Dan Greene SPW M55+ (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Charlie Shahbazian 55:44 2 Mark Blair 1:05:12 3 Jim Thompson 1:27:37 4 Mark Petersen 1:30:25 5 Gary McCausland 1:34:28 Aubrey Moss SPW M60+ (Green) (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Dennis Wildfogel 1:02:39 2 Ole Bergset 1:04:03 3 Steve Smith 1:05:40 4 Rich Parker 1:07:44 5 Dale Width 1:10:57 6 Robert Huebner 1:11:38 7 George Minarik 1:12:31 8 Bud Laird 1:28:59 9 Dave Petty 1:32:47 10 Wes Erck 1:38:16 11 Chuck Spalding 1:40:00 12 Bill Straka 2:17:48 Emil Huber DNF M-Green (5.0 km, 75 m climb, 10 controls) 1 Steve Beuerman 2:41:20 F-21+ (Red) (7.1 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Victoria Campbell 1:38:46 2 Cristina Luis 1:42:13 3 Sharon Crawford 1:49:31 M-20 (Red) (7.1 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Amos Meeks 1:20:13 2 Huw Stradling 1:35:25 3 Alex Kiperman 1:45:13 4 Andrey Poletayev 1:54:59 5 Malcolm Wyatt-Mair 2:27:18 M35+ (Red) (7.1 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Lehel Fenyo 1:04:46 2 Niklos Weber 1:43:25 M40+ (Red) (7.1 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Pierre Delforge 1:32:23 2 Derek MacLean 1:42:52 3 Oyvind Naess 1:49:51 4 Manfred Kopisch 1:54:10 5 Stephen Harrison 1:57:45 6 Paul Murgatroyd 2:00:15 7 Brad Wetmore 2:28:38 Justin Williams DNF M45+ (Red) (7.1 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Tapio Karras 1:33:49 2 Chuck Lyda 1:39:42 3 Henrik Pedersen 1:46:23 4 Eugene Kiperman 1:53:38 5 Fyodor Konkov 1:54:03 6 Ludwig Hill 2:11:36 7 Luc Poppe 2:20:32 8 Theo Verhoeven 2:22:19 9 Kelly Wells 2:30:03 Alex Finch DNF M-Red (7.1 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Dan Felitsky 1:31:56 2 Travis Parker 1:36:32 3 Peter Graube 1:58:08 M-21+ (Blue) (9.2 km, 220 m climb, 19 controls) 1 Jonas Kjall 1:28:53 2 Andy Dale 1:32:53 3 Jonathan Campbell 1:32:59 4 Sergey Velichko 1:33:54 5 Eddie Bergeron 1:34:26 6 Mikkel Conradi 1:34:32 7 Francois Leonard 1:35:25 8 Andrejus Masalkovas 1:54:05 9 Benn Legg 2:00:28 10 Greg Khanlarov 2:22:42 11 Rex Winterbottom 2:41:45 12 Michael Huber 2:44:11 13 Patrick Nuss 2:44:30 Joe Maffei DNF Chris Hann DNF _______________
DNF = Did not finish
SPW = Sporting withdrawal (quit early for an altruistic reason)