2012 Scout Orienteering Championships
Tilden Regional Park
Date: (Sun.) Oct. 14, 2012
Location: Berkeley, CA
Event Directors: - 925.934.6567, - 510.524.1239, - 925.872.3935
Course Setters: Gavin Wyatt-Mair, Alan Houser
Type: Junior; 20th annual Scout-O Championships for all scout levels
Event Write-Up
Not yet available
Results
Scout-O Championships
Tilden Regional Park
Berkeley, CA
Sunday, October 14, 2012
Morning Courses
Course 1 = White (1.8 km, 110 m climb, 10 controls)
Pl Troop & City Name(s) Time
1 Troop 6 Berkeley Cory Booth, Francesco Guiducci-Ortiz 51:19 2 Troop 805 Danville Harrison Evans, Andy Mathis, Andre Bussiere, Anthony Savi 51:55 3 Troop 234 Pleasant Hill Alex Mangoba, Andrew Babson, Nicholas Van Ardenne, Geoffr 53:31 4 J GS Troop 61624 Palo Alto Kendra, Annelise, Sophia, Adult 1 55:14 5 Troop 226 Walnut Creek Nathan Sunbury, Joseph Toman 56:49 6 Pack 52 Den 1 Palo Alto Quincy, Luke, Zander, Adult 57:54 7 Troop 237 Orinda Will Barber, Joe Hollerbach, Leo Berkman, Casey Estes, Adu 59:56 8 J GS Troop 61624 Palo Alto Callie, Erica, Adult 2 1:00:52 9 J GS Troop 30039 Berkeley Natalie Couch, Miranda Couch 1:02:32 10 J GS Troop 61624 Palo Alto Ulia, Anna M, Adult 3 1:04:22 11 Pack 420 Martinez Drew Geckler, Jack McPeak, Jonathan Hoffman 1:04:31 12 Pack 52 Den 1 Palo Alto Daniel, Ethan,, Steven, Alex,, Abby, Richard,, Steve 1 1:04:33 13 Pack 210 Walnut Creek Andrew Shaw, Alex Shaw, Hunter Pinkstaff, Sam Leto 1:04:45 14 Troop 186 NEWARK Clement, Mathew, Joshua 1:10:02 15 Pack 1776 San Ramon Evan Yamada, Ian Yamada 1:12:47 16 Pack 200 Lafayette Cale Hanson, Chase Regan, Dylan Murphy, Luke Sawyer 1:14:49 17 Pack 1776 San Ramon Marcos Perez, Michael Perez 1:17:59 18 Pack 210 Walnut Creek Raymond Smith, Skyer Santiago, Ryan Parker, Jeffrey Farme 1:18:28 19 Pack 496 Davis Carson Wilcox, Steve F, Austin, Dennis, Dan & Be 1:18:35 20 Pack 30 Berkeley Seva, Luke 1:18:40 21 Pack 30 Berkeley Otto, Ezra 1:19:10 22 GS Troop 32556 Berkeley Kyelle Agos, Maya Caparaz 1:21:37 23 Troop 493 Cupertino Shaurya Srivastava, Raphael Matthew 1:22:10 24 J GS Troop 61624 Palo Alto Yoyo, Abby, Renee, Adult 4 1:24:00 25 Pack 210 Walnut Creek Ben Smith, Aidan Sunbury, Johnny Rigau, Hamza Said-Al-Nei 1:24:40 26 Troop 810 Walnut Creek Nicholas, Evan Fishel 1:24:51 27 Pack 815 Danville Diego Mack, Carl Roe, Casey Cummings, Matthew Ohara, Cassi 1:25:10 28 Pack 815 Danville Ben Alwan, Alex Cheema, Nathan Wisser, Timothy Delaporte, 1:27:56 29 Pack 200 Lafayette Connor Kim, JoJo Novak, Jonathan Raffel, Lawson Hollar, Ni 1:34:14 30 Troop 832 Walnut Creek Daniel McFarland, Kirby Galbraith, David Lefman, Van Berr 1:34:50 31 Pack 210 Walnut Creek Reece Jordahl, Nate Sullivan, Evan Lee, Ethan Olinger, Aid 1:36:09 32 Pack 420 Martinez Devin Kosmakos, Evan Giannotti, Lucas Giannotti 1:36:59 33 Pack 703 Castro Valley Koen Chinn, Alex Formoso, Liam Galli, Brandon Wilkins 1:38:32 34 Pack 200 Lafayette Aaron Zemelman, David Capra, Ethan Goddard, Ethan Sawyer, 1:38:42 35 Pack 703 Castro Valley Jacob Bull, Bronson Burfield, Logan Burfield, Alfredo For 1:40:14 36 Pack 30 Berkeley Dashiell, Jackson 1:41:32 37 Pack 496 Davis Bruce Thomson, Jack, Cam, Cams sister, Dave & Ge 2:06:35 38 Pack 815 Danville Paul Elissiry, Wes Muldrow, John Elissiry, Cristine Mack, 2:16:36
Pack 901 Pleasanton Charlie Daniel, Brian Masucci, Matthew & Greg Wood, Joey DNF Troop 493 Cupertino Sanjeev Gottipati, Manu Kondapaneni DNF Troop 493 Cupertino Aditya Telang, Anjus Jyu DNF GS Troop 31938 Albany Annika Stott, JoAnne Skinner DNF GS Troop 32556 Berkeley Tiffany Johnson, Angel Ware DNF GS Troop 32556 Berkeley Erica Carleton, Yunfan Zhong DNF GS Troop 32556 Berkeley Arden Agos, Gretl Silva DNF Pack 30 Berkeley Nick, Marc DNF Pack 30 Berkeley Aiden H, Tyler DNF Pack 30 Berkeley Andrew, Luke DNF Pack 496 Davis marcia, Josh, Luke DNF Pack 815 Danville Hayden Alwan, William Hromyk, Cameron Muldrow, Jack DeBen DNF Pack 815 Danville Nathan Hensley, Ryan Wisser, Dylan Elissiry, Ethan Mihali DNF Troop 84 Petaluma Harrison, Kobe, Ron, Mario DNF Pack 6 Piedmont Nathan Rogers, Jack Gros DNF
Course 2 = Yellow (2.4 km, 130 m climb, 11 controls)
Pl Troop & City Name(s) Time
1 Troop 24 Berkeley Jordan K., Alfred Y. 48:22 2 Troop 6 Berkeley Davy Williams, Warren Brouwer 51:08 3 Troop 24 Berkeley Evan M., Cole C. 51:17 4 Troop 84 Petaluma Eric, Brett 51:50 5 Pack 200 Lafayette Aidan Kim, Jackson Steele 57:09 6 Pack 30 Berkeley Lucas, Aiden K. 58:28 7 Troop 37 Los Altos Ryan Huang, Luke McAusland 1:02:13 8 Troop 24 Berkeley Vincent T., Gabe W. 1:02:25 9 Troop 200 Lafayette Ben Caulfield, Joe Caulfield 1:02:36 10 Troop 200 Lafayette Nick Shaw, Ryan Everly 1:03:49 11 Pack 464 Walnut Creek Chris Laubsted, Kai Echeverria, Ethan Buckley 1:04:12 12 Pack 200 Lafayette Cole Regan, Kyle Thomason 1:04:31 13 Troop 37 Los Altos Peter Coe, Luke Adams 1:07:45 14 Troop 226 Walnut Creek Diane Appel 1:08:08 14 Troop 234 Pleasant Hill Nick Wolford, Alex Kolm, Ryan Yick, Ethan Baxter, Adult 1 1:08:08 16 Pack 30 Berkeley Felix, Peter 1:09:02 17 Troop 24 Berkeley Tristan W., Aaron T. 1:09:49 18 Pack 420 Martinez Brady Bartlett, Andersen Keller 1:10:59 19 Troop 493 Cupertino Hazen O'Malley, Rohan Shrotri 1:11:22 19 Troop 6 Berkeley Emmet Hegarty, Micah Klein 1:11:22 21 Troop 200 Lafayette Riley Ketcham, Aiden Lewis 1:12:36 22 GS Troop 30931 Berkeley Brigitte Marshall, Katia Hazen 1:17:58 23 Pack 420 Martinez Austin Colcord, James Gillespie 1:18:48 24 Pack 420 Martinez Shawn Kosmakos, Beau Cutright 1:19:48 25 Troop 234 Pleasant Hill Nicholas Van Ardenne, Barrett Thomsen, Eden Yu, Adult 2 1:19:58 26 GS Troop 31932 Pleasant Hill Nicole Datte, Erin Cooney, Nerisa Yokoyama, Angela Carmaz 1:20:28 27 Troop 6 Piedmont Piedmont Scout 3, Scout 4 1:20:51 28 Troop 186 NEWARK Andrew, Jason, Jake 1:24:32 29 Pack 6 Piedmont Tiger 2, Tiger 3 1:29:08 30 Troop 6 Berkeley Max Jennings, Joe Berck 1:30:54 31 Pack 30 Berkeley Milo, Marco 1:31:30 32 Troop 111 Davis Evan Mack, John Botting 1:33:36 33 Pack 420 Martinez Michael Lano, Cody Phalen 1:35:16 34 Pack 420 Martinez Delano Roderick, Henry Clark 1:38:40 35 Pack 210 Walnut Creek Ben Beernink 1:39:10 36 Pack 30 Berkeley Henry, Alex 1:39:25 37 Pack 464 Walnut Creek Austin, Max, Nicholas 1:40:02 38 Pack 1776 San Ramon Emett Lei, Aidan Lei, Stella Lei 1:40:10 39 Pack 464 Walnut Creek Alex Copeland, Nate Copeland, Gabe Echevarria, Kai Echeve 1:50:42 40 Troop 111 Davis Justice Borchard, Nick Archer 1:52:23 41 J GS Troop 30760 Walnut Crk Sydney Smith, Francesca Rigau, Samantha Barry, Ayah Said- 1:56:52 42 Pack 464 Walnut Creek Jeff S., Navneet Johal, Darius S., Armaan Johal 1:59:51 43 Pack 30 Berkeley Quincy, Cosmo 2:10:53 44 GS Troop 30931 Berkeley Eliza Jaffe, Jackie Davis, Chelsea McPheron 2:20:22 45 GS Troop 30931 Berkeley Gwendolyn Curtis, Genelize Hazen 2:22:08 46 GS Troop 30931 Berkeley Isabella Colmenar, Stella Padilla-Valverde 2:25:38 47 Pack 420 Martinez Maksim Gospodchikov, Gavin Bagley, Joey Sigurani 2:45:25
Troop 493 Cupertino Adrian Javorski, Ian Nguyen DNF Troop 493 Cupertino Tanner Leone, Michael Nixon DNF Troop 493 Cupertino Bobby Zhang, Zachary Norton DNF Troop 493 Cupertino Arjun Sripathy, Iraj Shrotri DNF Pack 6 Piedmont Wolf 1, Wolf 2 DNF Troop 6 Piedmont Piedmont Edward P., Jett R. DNF Troop 200 Lafayette Dylan Orsolini, Any Hyatt DNF Pack 420 Martinez Jack Belgarde, Ben Powell DNF
Course 3 (2.9 km, 175 m climb, 12 controls)
Pl Troop & City Name(s) Time
1 Troop 24 Berkeley Alec T., Kieran H. 54:10 2 GS Troop 30239 San Ramon Natalie Kim 1:00:39 3 Troop 24 Berkeley Elliot M., Elijah H. 1:00:46 4 Troop 37 Los Altos Keenan Chau, Duncan Koblas 1:12:31 5 Troop 111 Davis Henry Csaposs, Connor Ching 1:21:39 6 Troop 832 Walnut Creek Alex Blumer, Austin Maisler, Ethan Dudley 1:31:57 7 Troop 302 Walnut Creek Alex Trees, Mitchel Chang, Danny Shaw, Cian Chu 1:46:20 8 Pack 210 Walnut Creek Jake Trees, Kevin Myers 1:51:13 9 GS Troop 31038 Walnut Creek Andie Taft, Alena Slaughter 2:03:04 10 Troop 302 Walnut Creek Chip Morimoto, Fletcher Padberg, Josh Wagner 2:03:43 11 GS Troop 31038 Walnut Creek Zoey Brandt, Audrey Goodrich 2:03:49 12 GS Troop 31038 Walnut Creek Ingrid Kan, Kelsey Bowman 2:03:59 13 Troop 216 Alamo Andrew Baker, Cole Grossen 2:37:34
Troop 493 Cupertino Nihar Wahal, Samarth Dua DNF Troop 6 Piedmont Piedmont Scout 1, Scout 2 DNF Troop 6 Piedmont Piedmont Jake S., Tommy H., Teddy B. DNF Troop 6 Piedmont Piedmont Nicholas P., Andrew G. DNF Troop 24 Berkeley Leo Nakamura DNF
Course 4 = Orange (3.5 km, 200 m climb, 13 controls)
Pl Troop & City Name(s) Time
1 Troop 24 Berkeley David Harrison 31:37 2 Crew 233 Santa Clara Coun William Morris 42:24 3 Troop 37 Los Altos Mark Sinks 45:12 4 Troop 37 Los Altos Zachary Patti 49:34 5 Troop 186 NEWARK Daniel, Noah 55:48 6 Troop 226 Walnut Creek Loren Ackerman 1:03:00 7 Troop 226 Walnut Creek Noah Rinehart 1:03:01 7 Troop 226 Walnut Creek Skyler Ackerman 1:03:01 9 Troop 24 Berkeley Oliver Meldrum 1:09:29 10 Troop 37 Los Altos Ashwin Vaidyanathan 1:11:45 11 Troop 186 NEWARK Trevor, Tyler, Tanner 1:49:41 12 Troop 37 Los Altos Ryan Wu 2:02:09 13 Troop 37 Los Altos Lorenzo lynnberg 2:09:48
Adult Course (3.1 km, 170 m climb, 12 controls)
Pl Troop & City Name(s) Time
1 Troop 24 Berkeley Steve Harrison 32:54 2 Troop 24 Berkeley Dave Shaw 1:22:01 3 Troop 37 Los Altos Mark Adams 1:25:29 4 GS Troop 30239 San Ramon Susan Kim 1:25:59 5 Troop 37 Los Altos Rod Sinks 1:28:24 6 Troop 24 Berkeley Doug W. 1:40:21 7 Troop 226 Walnut Creek David Ackerman 1:56:11 8 Troop 24 Berkeley Grant Nakamura 2:06:18 9 Troop 24 Berkeley Catherine B. 2:08:28 10 Troop 24 Berkeley Ying-Tsu L. 2:08:31
Troop 216 Alamo Tom Absher, Thor Grossen DNF
Afternoon Event
Score-O Event (60-minute limit, 28 controls, 406 points maximum)
Pl Name Troop City Pts Time Pty Score
1 David Harrison Troop 24 Berkeley 406 37:48 406 2 Zachary Patti Troop 37 Los Altos 406 44:07 406 3 Ashwin Vaidyanathan Troop 37 Los Altos 406 44:12 406 4 Lorenzo Llynnberg Troop 37 Los Altos 406 44:33 406 5 Nathan Sunbury Troop 226 Walnut Creek 372 55:37 372 5 Loren Ackerman Troop 226 Walnut Creek 372 55:37 372 7 Skyler Ackerman Troop 226 Walnut Creek 372 55:38 372 8 Noah Rinehart Troop 226 Walnut Creek 368 55:35 368 9 Kieran Halloran Troop 24 Berkeley 361 59:38 361 10 Elijah Hoffman Troop 24 Berkeley 354 59:56 354 11 Ryan Wu Troop 37 Los Altos 338 54:24 338 12 Mark Adams Troop 37 Los Altos 322 1:00:00 322 13 Rod Sinks Troop 37 Los Altos 322 1:00:28 -5 317 14 Eric Carver Pack 84 Petaluma 320 1:01:21 -10 310 15 Alfred Yoon Troop 24 Berkeley 304 57:14 304 16 Alec Thilmony Troop 24 Berkeley 300 55:44 300 17 Gabe Walden Troop 24 Berkeley 300 56:08 300 18 Elliot Meldrum Troop 24 Berkeley 296 47:19 296 19 Joe Berck Troop 6 Berkeley 290 56:41 290 20 Francesco Guiducci-Ortiz Troop 6 Berkeley 290 56:42 290 21 Max Jennings Troop 6 Berkeley 290 56:50 290 22 Aaron Trego Troop 24 Berkeley 277 55:17 277 23 Emmet Hegarty Troop 6 Berkeley 262 54:28 262 24 Davy Williams Troop 6 Berkeley 262 54:30 262 25 Justice Borchard Troop 111 Davis 250 59:50 250 26 Nick Archer Troop 111 Davis 241 59:38 241 27 Connor Ching Troop 111 Davis 241 59:39 241 28 Henry Csaposs Troop 111 Davis 238 56:53 238 29 Jon Botting Troop 111 Davis 236 59:33 236 30 Mack Cotton Troop 226 Walnut Creek 209 48:46 209 31 Brandon Miller Troop 226 Walnut Creek 209 48:47 209 32 Joseph Toman Troop 226 Walnut Creek 209 48:57 209 33 Tristan Whalen Troop 24 Berkeley 196 53:49 196 34 Vincent Titterton Troop 24 Berkeley 196 54:05 196 35 Matthew Wood Pack 901 Pleasanton 184 52:49 184 36 Evan Mack Troop 111 Davis 184 59:49 184 37 Finn O'Toole Boire Troop 111 Davis 184 1:00:03 -5 179 38 Jack Strickland Troop 111 Davis 184 1:00:25 -5 179 39 Lucas Needles Troop 111 Davis 182 1:00:29 -5 177 40 Daniel Lucas Troop 237 Orinda 169 56:06 169 41 Leo Berkman Troop 237 Orinda 169 56:10 169 42 Will Barber Troop 237 Orinda 168 55:19 168 43 Isaiah Caesar Troop 24 Berkeley 166 52:44 166 44 Jordan Kimball Troop 24 Berkeley 166 52:45 166 45 Royce Williams Troop 24 Berkeley 166 52:50 166 46 Cole Compton Troop 24 Berkeley 166 52:51 166 47 Joe Hollerbach Troop 237 Orinda 166 57:24 166 48 Max Kreutzelman Troop 237 Orinda 166 58:09 166 49 Aidan Scaff Troop 237 Orinda 166 58:10 166 50 Casey Estes Troop 237 Orinda 165 54:00 165 51 Adam Fahd Troop 237 Orinda 165 54:07 165 52 Eric Scaff Troop 237 Orinda 165 55:24 165 53 Zach Cotton Troop 226 Walnut Creek 163 38:30 163 54 Gregory Wood Pack 901 Pleasanton 146 48:48 146 55 Luke Adams Troop 37 Los Altos 126 51:02 126 56 Peter Coe Troop 37 Los Altos 126 51:09 126 57 Duncan Koblas Troop 37 Los Altos 126 51:29 126 58 Luke McAusland Troop 37 Los Altos 126 51:53 126
_______________
Pty = Overtime penalty
DNF = Did not finish (missed one or more controls)